Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



лютий 2024 року

Люди стають думками

А46679 821.161.2

Б83

Борта Руслан. Люди стають думками : повість з елементами містики / Р. Борта. – Київ : Ліра-К, 2023. – 224 с. – (Державна програма – 2024).

24 лютого росія розпочала повномасштабну війну проти України. Ця війна назавжди вписана в історію нашої держави. Але ж історія пам’ятає події, а не думки. А наші думки про цю війну залишаться з нами. Ця книга – збірка міркувань чотирьох персонажів, кожен із яких по різному зустрічає війну.


Місто-герой Харків

А46665 355.48(470:477)

Б91

Бура Дар’я. Місто-герой Харків. 28 історій незламності / Д. М. Бура. – Харків : Орбіта, 2023. – 352 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Бої за Харків та його околиці тривали від 24 лютого до 11 вересня 2022 року. Після артобстрілів росіяни, прорвавши кордон на пункті пропуску «Гоптівка», пішли у наступ на Харків. Вони були переконані, що у місті їх чекатимуть з любов’ю і радістю. Місто, куди жителі російського Бєлгорода їздили на вихідні за одягом, продуктами та розвагами, не могло не прийняти тих, з ким ще вчора по-братерськи жило і відпочивало. Так думали росіяни. Але окупанти недооцінили готовність армійців до оборони. І ще більше не оцінили цивільне населення, яке не терпітиме примусу до братерства за допомогою важкої зброї. Відстояти Харків і врятувати його від окупації та «руского міра» вдалося завдяки тому, що всі об’єдналися. Харківці билися за своє місто.У цій книжці зібрані історії 28 людей, які стояли за Харків та область. Звісно, 28 історій – це не весь Харків і це не єдині люди, що наближали перемогу. Їх значно більше. Саме тому Харків встояв.


Історія нескорених. Україна на захисті європейської цівілізації

А46667 355.48(470:477)

Б94

Бушуєв Дмитро. Історія нескорених. Україна на захисті європейської цівілізації / Д. Бушуєв. – Київ : Кліо, 2023. – 248 с. – (Державна програма – 2024).

Російсько-українська війна стала найбільшою війною в Європі після завершення Другої світової, вона була обумовлена самою природою росії і тим, яке місце Україна посідає в російському імперському міфі. Невідворотною її зробила відмова колективного Заходу помічати зростання російського імперського ресентименту й попередження про перегляд сфер впливу, які робив володимир путін.

Історія взаємин України та росії є постійним намаганням останньої знищити українську ідентичність, підкорити Україну власним імперським амбіціям і використати її людські, інтелектуальні, наукові та промислові ресурси для подальшої експансії на Захід. Тож ця книжка розкриває ключові події україно-російських взаємин протягом ХІІІ – початку ХХІ століть, даючи відповіді на питання, коли відбулося цивілізаційне розходження між майбутніми українцями та росіянами, чому росія стала антиєвропейською державою і як сформувався російський ексепціоналізм, що неодмінно входив у конфронтацію з ідеєю вільної та суверенної України.


Війна Росії проти України та міжнародне співтовариство

Б52107 355.48(47:477)

В42

Віднянський Степан. Війна Росії проти України та міжнародне співтовариство / С. В. Віднянський, А. Ю. Мартинов ; НАН України, Ін-т історії України НАН України. – Київ : Парлам. вид-во, 2023. – 336 с. – (Державна програма – 2024).

У науково-популярному виданні подано характеристику війни як соціально-історичного феномену і на багатому фактичному матеріалі проаналізовано динаміку змін політики європейських, північно та південноамериканських, азійських та африканських країн щодо війни росії проти України 2014 – 2023 років. Показано, як трансформувалась політика держав «старої» і «нової» Європи щодо спочатку гібридної війни, а згодом і широкомасштабної агресії росії проти України з використанням всіх конвенційних видів зброї. Висвітлено динаміку політики Сполучених Штатів Америки і Канади щодо російсько-української війни. Розглянуто особливості ставлення Китаю, Індії, Аргентини, Бразилії, Південно-Африканської Республіки та деяких інших країн Африки, Азії та Південної Америки щодо цієї війни в центрі Європи, а також з’ясовано причини і наслідки політики «нейтралітету» окремих країн щодо збройної агресії рф проти України. Висвітлено еволюцію політики Європейського Союзу, НАТО, ОБСЄ, ООН щодо російсько-української війни та дяльність української дипломатії із захисту суверенітету та територіальної цілісності України і приборкання російської збройної агресії, яка є загрозою для всього демократичного світу.


Варто спробувати! Роздуми про волонтерство

А46677 364

В65

Войцехівська Саша. Варто спробувати! Роздуми про волонтерство / С. Войцехівська. – Харків : Читаріум, 2023. – 96 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

Авторка Саша Войцехівська легко та глибоко пояснює, хто такі волонтери і які цінності та навички потрібні для цього виду роботи. Вона також розповідає про те, як кожна дитина може стати частиною позитивних змін у світі через власну активну участь. Ця книга надихає юних читачів на дії та допомагає їм розуміти, що навіть маленькі кроки можуть мати велике значення для інших і для світу в цілому.


Рани землі Бучанської

55.48(470:477)

В75

Воробйова Ольга. Рани землі Бучанської / О. С. Воробйова. – Київ : Арт Ек, 2023. – 384 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

До збірки «Рани землі Бучанської» увійшли нариси, роздуми, свідчення очевидців про трагічні події в Бучанському районі Київської області та його околицях під час вторгнення російських військ на територію України. Читач познайомиться з реальними і закулісними героями, пройнявшись невимовним жахом і болем за долі людей. Війни закінчуються, та залишається пам’ять про спалену землю, кровопролитні сутички, смерті рідних та близьких, почуття братерства та взаємопідтримки. Саме про пам’ять та виключення таких жахливих подій і читаємо на сторінках книги.


Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності

Б52096 929(477)

Г51

Гирич Ігор. Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності / І. Б. Гирич. – Київ : Кліо, 2023. – 416 с. – (Державна програма – 2024).

Ця праця є збіркою інтелектуальних біографій десяти визначних українських істориків-мислителів другої половини ХIХ – початку ХХІ століть, які підготували ідейні основи для здобуття Незалежності нашою державою та розвивали національну державницьку думку в часах російської окупації України – від Російської імперії до СССР.

Автор розповідає про історіософський внесок в українську суспільно-політичну думку Михайла Грушевського, Ольґерда Бочковського, В’ячеслава Липинського, Володимира Антоновича, Олександра Кониського, Євгена Чикаленка, Сергія Єфремова, Андрія Жука, Ярослава Дашкевича, Сергія Білоконя.


Голоси

А46671 821.161.2

Г61

Голоси : антол. військових письменників / упоряд. Т. Пилипець. – Київ : Степурін Ігор Миколайович, 2023. – 260 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

У 2019 році за безпосередньої участі директорки Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука Тетяни Пилипець народився Всеукраїнський форум військових письменників, платформа, на якій діючі військові ЗСУ, журналісти, ветерани АТО/ОСС, волонтери мали змогу потоваришувати, презентувати свої книги, почути слова вдячності і надиху. І ось уже п’ять років поспіль місцем їхньої зустрічі у тому чи іншому форматі є Бібліотека Іваничука. З початком повномасштабного вторгнення автори форуму стали на захист України. У альманасі #Голоси зібрані прозові та поетичні тексти, також роздуми тридцяти учасників Всеукраїнського форуму військових письменників, що стали рефлексіями, а почасти і хронологією пекельних місяців 2022 – 2023 років.


Зруйнований, але не скорений

А46666 355.48(470:477)

Г83

Григоренко К. О. Ізюм. Зруйнований, але не скорений / К. О. Григоренко. – Харків : Фоліо, 2023. – 224 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Автор, професійний журналіст, створив хроніку окупації Ізюму 2022 року. Рядок за рядком розгортається реальна історія міста та його мешканців. Читач дізнається про дії місцевої влади у час воєнного стану, проблеми забезпечення життєдіяльності міста, які почалися з перших днів повномасштабного вторгнення, про трагедії людей. Росіяни не могли захопити Ізюм протягом трьох тижнів, що дало нашим військовим час підготувати фортифікаційні оборонні споруди на схід і на південний схід від міста. Після звільнення Ізюму У вересні 2022 року тут знайшли масові поховання і чисельні катівні, які облаштували окупанти, Близько 80 % житла в місті було зруйновано.


Умерови

Б52099 94(470:477)(=512.19)

Г84

Гримич Марина. Умерови: історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ – ХХІ ст. / М. В. Гримич. – Київ : Нора-друк, 2023. – 432 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Книга Марини Гримич «Умерови: Історія родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ–ХХІ століття» – це літературна спроба відтворити історичні сюжети боротьби кримських татар за право жити і працювати на власній батьківщині через участь в ній кількох поколінь відомої і шанованої родини Умерових. У центрі уваги перебувають два її представники – український кримськотатарський політик Ільмі Умеров та його брат Бекір Умеров – натхненник і організатор протестних акцій кримських татар «Москва – 1987». У книзі викладено маловідомі факти про спосіб і стиль життя кримських татар в депортації; про своєрідні організаційні форми на ранніх етапах національного руху, про неоднозначні ситуації й відверті подробиці акції «Москва – 1987»; про звичаєво-правові форми вирішення земельного та житлового питань в Криму після повернення кримських татар; про брудне і зрадливе закулісся кримської політики в 1990-х та 2000-х і про те, як практично був анексований Крим. У книжці зібрані розповіді очевидців, інтерв`ю з керівниками місцевих органів, газетні статті, дописи з соцмереж, оголошення – документальні свідчення щоденної боротьби за життя в окупованому місті.


Спогади

В6472 271.4(477)

Г93

Гузар Любомир. Спогади / Любомир Гузар ; упоряд. Л. Харченко. – Київ : Портал, 2023. – 416 с. – (Державна програма – 2024).

Книжка спогадів Любомира Гузара укладена на основі розмов, записаних на и?ого прохання в 2014 – 2016 роках. Це пряма мова самого Патріарха, и?ого особисте звернення до читачів. У тексті зафіксовано історію життя Любомира Гузара – дитинство в міжвоєнніи? Украі?ні, юні роки в Австрії, дорослішання и? пошук покликання в Америці, чернече служіння в Італії та зрештою повернення в Украі?ну після відновлення незалежності. Однак це не тільки розповідь про події, а и? духовна та інтелектуальна біографія. Книгу проілюстровано фотографіями з приватних архівів, чимало з них опубліковано вперше.


У лабіринтах української дипломатії

Б52100 94(477)

Г 95

Гуржій Олександр. У лабіринтах української дипломатії. Від князівської доби до початку ХХ століття / О. І. Гуржій, О. П. Реєнт. – Київ : Арій, 2023. – 352 с. – (Державна програма – 2024).

У новій книзі знаних українських істориків О. І. Гуржія та О. П. Реєнта схарактеризовано історію українських дипломатичних відносин із різними державами впродовж тривалого періоду, починаючи від часів Київської Русі й завершуючи добою Української Держави Павла Скоропадського й Української Народної Республіки. Основну увагу приділено внутрішнім і зовнішнім чинникам, які визначали особливості української дипломатії. Проаналізовано успіхи й невдачі вітчизняної зовнішньої політики. Осмислено внесок багатьох державних діячів у становлення української дипломатії.


«Заслужений перед усією Україною»

Б52101 929Смаль-Стоцький

Д 18

Даниленко Віктор. Степан Смаль-Стоцький. «Заслужений перед усією Україною» / В. М. Даниленко, О. В. Даниленко, О. В. Добржанський ; НАН України, Ін-т іст. України. – Київ : Парламент. вид-во, 2023. – 336 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

У книзі висвітлюється життя і діяльність академіка Степана Йосиповича Смаль-Стоцького, відомого українського культурного й громадсько-політичного діяча, педагога, видатного вченого-славіста, який зробив вагомий внесок у розвиток української філології, літературознавства, історії. Працював професором Чернівецького університету. В 1918 р. став одним із перших академіків Української академії наук. Почесний член Наукового товариства імені Шевченка у Львові. Депутат буковинського сейму і австрійського парламенту. У ранзі посла представляв Західноукраїнську Народну Республіку в Чехословаччині. У 1919 р. емігрував до цієї країни. У Празі, в Українському вільному університеті, теж був удостоєний професорського звання. Засновник і перший президент Української Могилянсько-Мазепинської академії наук. Автор шкільних підручників та наукових граматик рідної мови (у співавторстві з професором Т. Ґартнером), залишив нащадкам цікаві інтерпретації творів Т. Шевченка, дослідження ритміки його поезій, наукові розвідки про І. Франка, Ю. Федьковича, І. Котляревського та ін., багаті інформацією спогади, обширне листування.


Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга

А46652 811.161.2

Д31

Демська Орися. Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга / О. М. Демська ; худож. В. Смаль. – Харків : Віват, 2023. – 304 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург – точка, де починається її нова історія як однієї з офіційних мов Європейського Союзу.

Орися Демська розповідає історію української мови, починаючи з моменту розпаду індоєвропейської прамови і до наших днів, про її взаємодію з іншими мовами, протистояння з російською, про українізацію і росіянізацію, про поразки, із яких вона таки вийшла переможницею. Просто про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові.


Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні

А46658 94(477)

Д69

Дорошко Микола. Геноцидні війни Леніна – Сталіна – Путіна в Україні / М. С. Дорошко. – Київ : Ніка-Центр, 2023. – 272 с. – (Державна програма – 2024).

Український історик Микола Дорошко аналізує геноцидні війни, що їх упродовж останніх понад сто років ведуть проти нас, українців, сусіди-зайди, ті, хто вкрав у нашого народу власне ім’я, назву держави «Русь», привласнив нашу історію, видаючи її за свою, й уже більше року методично знищує нас як головних і останніх конкурентів у боротьбі за спадщину києворуської держави. Війни Леніна проти українських національних урядів у 1917 – 1920 роках були війнами на знищення державності українського народу. Війни Сталіна проти українських селян і культурної еліти української нації стали війнами на знищення української ідентичності. Війни путіна проти незалежної України з 2014 року мають на меті «остаточне вирішення українського питання». Автор переконаний, що усі ці війни можна вважати геноцидними, тобто такими, що спрямовані на знищення української державності і української політичної нації. Ця книжка-послання має нагадати світові, що російський імперіалізм становить найбільшу загрозу міжнародній безпеці, адже сутність московської імперії полягає в її маніакальному потязі до зовнішніх завоювань. Стане у пригоді всім, хто цікавиться причинами і наслідками злочинів російського імперіалізму в Україні.


Щоденники вдови

А46672 821.161.2

Д81

Оксана Дудар. Щоденники вдови / О. Дудар. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 144 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

«Щоденники війни» – хронологічний опис подій протягом року, починаючи з першого дня повномасштабного вторгнення росії в Україну. Героїня опиняється у незнайомому ворожому для себе світі війни і намагається пристосуватись до нових обставин. події переплітаються із спогадами з минулого.


Міфи та фейки з історії України

Б52104 94(477)

Є70

Єремєєв Павло. Міфи та фейки з історії України. 33 спростування / П. В. Єремєєв. – Харків : АССА, 2023. – 144 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024) (Читай та відкривай).

Історія сповнена міфів та фейків. Якісь із них виникли випадково, інші були створені, щоб заперечити існування українців як окремої нації. Пропагандистська машина працювала вправно, але настав час дізнатися справжню історію, яка захопить та зруйнує застиглий набір стереотипів.У книжці ви прочитаєте, чому запорозькі козаки цікавіші за спрощений образ селян-утікачів; чи правда, що паризький аеропорт названий на честь українця; чи існує золото Полуботка; хто ж створив Велесову книгу і багато іншого! 33 спростування, які змінять ваш погляд на історію.


Як українці зруйнували імперію зла

А46662 94(47+57:477)

З-63

Зінченко Олександр Як українці зруйнували імперію зла / О. М. Зінченко. – Харків : Віват, 2023. – 560 с. – (Державна програма – 2024) (Історія та політика).

Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували в США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотним? Як сталося, що із чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший – «Розпад»? У цій книжці автор поденно відтворює події 1991 року. Наводить ще донедавна секретні архівні документи ЦРУ і КГБ. Уперше зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників. І відповідає на запитання, хто насправді зруйнував імперію зла.


Війна очима киянки. Рік перший. Лютий

А46634 355.48(477.411)

І-19

Іваницька Яна. Війна очима киянки. Рік перший. Лютий / Я. Іваницька. – Київ : Саміт-книга, 2023. – 420 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Авторка стала свідком воєнного Києва, який не полишала навіть під час штурму столиці. Ніхто не знав, чи увірветься дика російська навала до міста? У перші дні наївно думалося, що війна – це коли військо йде на військо, коли бомблять лише стратегічні об’єкти. Лякала техніка – танки і винищувачі. А слід було остерігатися самих росіян. Адже кияни навіть не здогадувалися, що в кількох кілометрах від них піддають тортурам зв’язаних мирних мешканців, гвалтують жінок, розстрілюють цивільні автомобілі… Ця книжка – про життя воєнного Києва, про те, як змінювалося внутрішнє «я» киян під тиском обставин, як гартувався Дух. Про людей, події, думки, переживання, ідеї, культурне життя столиці під час війни і навіть гумор. Про життя всупереч поставлених путіним задач його знищити.


Українська пастка для російського Левіафана

А46668 327(470:100)

К43

Киридон Алла. Українська пастка для російського Левіафана / А. М. Киридон, С. С. Троян. – Київ : Ніка-Центр, 2023. – 400 с. – (Державна програма – 2024).

Цікаве й обґрунтоване історичне дослідження відомих українських істориків Алли Киридон і Сергія Трояна присвячене найважливішим аспектам, характеру і специфіці сучасної зовнішньої політики України, розглянутим під кутом зору агресії, яку Росія чинила на теренах колишнього СРСР від серпня 2008 до весни 2023 року. Головна увага приділена передумовам, причинам, характеру, урокам і наслідкам війни рф проти Грузії (серпень 2008 р.) і України (2014 – 2023 рр.). Важливий акцент зроблено на аналізі загрози російської агресії для сучасного світопорядку та практиці реалізації росією імперського курсу щодо нових незалежних держав. Самовіддана боротьба українського народу за незалежність відіграє роль молота, а прагнення світової спільноти до відновлення міжнародно-правового порядку виступає ковадлом, між якими опинився агресивний російський Левіафан, який неодмінно має бути розчавлений.


Блискавка зустрічає воду і вітер

А46628 821.161.2

К46

Кіяновська Маріанна. Блискавка зустрічає воду і вітер : поезія / М. Кіяновська. – Київ : Дух і Літера, 2023. – 208 с. – (Державна програма – 2024).

Нова поетична книжка Маріанни Кіяновської – це не просто рефлексії на події сучасного етапу війни росії проти України, а цілісне ліро-епічне полотно, глибоко закорінене в українській і світовій культурі, від Вергілія і Шевченка – до пісень «Бітлз» і «Мертвого Півня». Видання побудоване як продовження її попередньої збірки «Бабин Яр. Голосами», бо війна – щоразу війна, геноцид – щоразу геноцид, боротьба з ворогом і віра у перемогу – це завжди боротьба з ворогом і віра у перемогу, навіть якщо все, що у тебе є, – небо над головою, земля під ногами, ти сам, твій розум і твоє людське серце.

Книжка написана під час перебування у Науковій колегії Берліна (Wissеnschaft skolleg zu Berlin) на стипендії Фонду пруської морської торгівлі (Stift ung Preussische Seehandlung) та на стипендії Фонду Марґи та Курта Мельґардів (Marga und Kurt Mollgaard-Stift ung).


Невидимий фронт. Як дисиденти боролися за незалежність України

А46664 316.647.6(477:47)

К50

Клочко Роман. Невидимий фронт. Як дисиденти боролися за незалежність України / Р. В. Клочко. – Київ : Віхола, 2023. – 352 с. – (Державна програма – 2024) (Життя).

ОУН і шістдесятники, Іван Дзюба та Левко Лук?яненко, Василь Стус і В?ячеслав Чорновіл, протести, арешти й табори. У своїй книжці Роман Клочко розповідає історію дисидентів, історію українського визвольного руху, який тривав від середини 1950­х до другої половини 1980­х. Герої книжки критикували комуністичну ідеологію та боролися проти безправ’я українців як нації. Їхньою зброєю стало слово, яке дошкульно било радянський режим у його чи не найболючіше місце – монополію на інформацію. Тож режим відповідав тюрмами, таборами й психіатричними лікарнями, але повністю знищити цей опір так і не зміг. Попри всі зусилля пропаганди та фактично фізичне знищення дисидентів, вони продовжували боротися і лякати радянську владу.


Крута історія перемог

В6481 355.48(4/5)

К56

Ковалишена Інна. Крута історія перемог / І. Ковалишена. – Київ : Моя книжкова полиця, 2023. – 164 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024).

Ці дев’ять історій доводять, що перемога залежить від багатьох факторів, але вона точно можлива. У ХХ столітті було чимало лих, але й існувало не менше перемог. Саме про них йдеться у цій книжці. Перший зимовий похід армії УНР, битва за Британію, арабські повстання, перемоги Південної Кореї, Сакартвело, бунти українців у концтаборах – ці події нагадують нам, що правда завжди перемагає силу. Історії висвітлюють несподівані деталі кампаній, доленосні рішення, показують, що інколи одна людина може все змінити, а часом і навпаки – зусиль цілої нації недостатньо, але поки ми живі – надія лишається.


Кремлівська брехня про Голодомор 1932 – 1933 рр

А46660 94(477)

К59

Козицький Андрій. Кремлівська брехня про Голодомор 1932 – 1933 рр. в Україні / А. Козицький. – Львів : Література та мистецтво, 2023. – 264 с. – (Державна програма – 2024).

Книга присвячена методам та моделям заперечення Голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні, які використовували пропагандистські апарати СРСР та Російської Федерації з метою усунення пам’яті про вчинений Кремлем на початку 1930-х рр. геноцид Українського народу. На широкому фактологічному матеріалі проаналізовано етапи, які пройшло заперечення Голодомору, висвітлено еволюцію основних наративів цього заперечення. Особливу увагу приділено тій ролі, яку заперечення Голодомору відіграє у підживлюванні антиукраїнських упереджень у сучасному російському суспільстві, процесах психологічної мобілізації прихильників антизахідного політичного курсу президента В. Путіна, інформаційній війні, яку Російська Федерація веде проти України. Опрацьований автором матеріал дає підстави зробити висновок про те, що заперечення Росією геноцидного характеру Голодомору є запереченням права України на власну історію, а отже, й формою заперечення права українців на незалежне державне існування.


Блаженніший Любомир Гузар

Б52081 271.4(477)

К62

Коляда Iгоp Блаженніший Любомир Гузар: «Мудрець сердець нашої нації» / І. А. Коляда, О. П. Реєнт ; НАН України, Ін-т іст. України НАН України. – Київ : Парламентське видавництво, 2023. – 440 с. – (Державна програма – 2024).

У книзі вперше у науково-популярному стилі з використанням широкого кола джерел та літератури висвітлено етапи життя і церковної та громадської діяльності митрополита УГКЦ Блаженнішого Любомира, зокрема дитячі та шкільні роки у період з 1939 р. (включення Західної України до складу УРСР, роки нацистської окупації західноукраїнських земель) до перебування в австрійському таборі «Ді-Пі» (1944 – 1948 pp.); роки навчання і еміграції у США (1949 – 1958); перебування в Італії (1969 – 1993 pp.); роки діяльності в Україні (1993 – 2017 pp.) і як очільника УГКЦ, і як кардинала – емерита. Авторами окремо звернуто увагу на вплив родини, особистостей митрополита Андрея Шептицького та патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого на формування особистості Любомира Гузара, психологічний та особистісний портрет Блаженнішого Любомира. Біографію Блаженнішого Любомира подано у контексті суспільно-політичних процесів та подій в Україні і у світі упродовж XX століття, розкрито їх вплив та значення у житті особистості кардинала Любомира Гузара.


Той божевільний рік

А46635 821.161.2

К64

Кононенко Євгенія. Той божевільний рік : роман / Є. Кононенко. – Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2023. – 176 с. – (Державна програма – 2024).

Будь-який досвід завжди унікальний, та коли мова твору наближається до ступеня неординарності Великого Досвіду, якщо автору пощастить увійти в справді відсторонений стан, то написаний текст міститиме ті зерна істини, які дають книжці шанс пережити свій час. Протягом чи не всього 2022 року письменниця Євгенія Кононенко дуже коротко, іноді кількома словами, фіксувала події свого приватного життя й війни в Україні. Бо 24 лютого і місяць по тому лишалася в Києві, поки наприкінці березня не зважилася із невиліковно хворою донькою полишити рідний дім. Страшно лишатися, страшно їхати, запрошення з Франції. Так авторка врешті зупинилася у помешканні подруги-письменниці... І за кожної можливості писати професійний письменник мусить писати. Тоді якомога більше читачів мають змогу відчитати те, що іноді дуже важко ословити. Трагедії великої Історії та малого приватного життя переплітаються, надія й розпач зливаються між рядків, та хоча «Той Божевільний Рік» Євгенії Кононенко читається як роман, всі події й перипетії в цій історії справжні.


Леся Українка. Драма усвідомлення тіні

А46636 821.161.2.09Українка

К64

Кононенко Євгенія. Леся Українка. Драма усвідомлення тіні : есе / Є. Кононенко. – Львів : Видавництво Анетти Антоненко, 2023. – 144 с. – (Державна програма – 2024).

Її життя і творчість для більшості українців досі terra incognita, як і драматургія канонічної Лесі Українки, що співмірна із шедеврами Шекспіра.

Пошук «нової» етики та крах «старої» – наскрізна тема драматургії Лесі Українки.

Євгенія Кононенко не лише досліджує її драматургію крізь призму юнгіанського психоаналізу, але допомагає розгледіти реальну жінку Ларису Косач. Те надчуттєве осмислення світу, що відбувалося на максимумі творчих, інтелектуальних та емоційних зусиль, бо її життя стало блискучим творчим актом: вона жива і буде вічно жити. Зрештою, перед вічністю поет звітує своїми текстами, а не вчинками в реальному житті, встановити які буває іноді неможливо.

Дослідження про творчість письменника має шанс стати чимось більшим, а не просто книгою про творчість письменника, якщо досліджується творчість справді видатного письменника і якщо для того застосовано апарат видатного аналітика. Юнгіанський метод у сфері культурології і літературознавства працює так само точно й тонко, як і в аналітичній психології.


Улас Самчук

А46630 821.161.2.09

К78

Кралюк, Петро. Улас Самчук / П. М. Кралюк. – Харків : Орбіта, 2023. – 128 с. – (Державна програма – 2024).

Один з найвизначніших українських письменників Улас Самчук народився 1905 року. Творчість його була широко відома в українській діаспорі, а на початку ХХІ століття нарешті почала повертатися на батьківщину.

Недарма зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Чого не гоїть огонь» та багатьох інших, низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932 – 1933 рр. У 1980-х роках навіть йшлося про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію, але, на жаль, справу так і не було довершено...


Пряма мова. Хроніки захисту

А46674 821.161.2

М17

Максименко Олена. Пряма мова. Хроніки захисту / О. С. Максименко. – Харків : Віват, 2023. – 304 с. : фот. – (Державна програма – 2024) (Історія та політика).

Як кажуть американці, freedom is not free, свобода не безкоштовна. Тож рано чи пізно ворог, який століттями прикидався то «братом», то «визволителем», мав пролити кров українців. А ми – сплатили «рахунок». Відтак ця війна стала однією з фаз становлення України, бо воювати доводиться і з окупантом, і з упередженнями. Вона показала, скільки всього нам ще треба зробити, і що свобода – найвища цінність.

До збірки увійшли історії людей різної статі, віросповідання, національності, різного фаху і віку, але зі спільним знаменником у цінностях і меті. Дехто з них звично продовжує свою боротьбу на фронті, наближаючи одну на всіх перемогу. Декого з них вже немає в живих, але їхні історії, безцінні волокна загального полотна, мають жити вічно.


Я, Фокс та окупація. Щоденник херсонця 2022 рік

А46663 355.48(47+477)

М51

Меньшов Олександр. Я, Фокс та окупація. Щоденник херсонця 2022 рік / О. В. Меньшов. – Київ : КМ-БУКС, 2023. – 256 с. – (Державна програма – 2024).

Ця книжка Олександра Меньшова – це піврічний життєпис його родини (та і міста загалом) з дня, коли рашисти зайшли у Херсон. У щоденнику автора показано, як за ці шість місяців змінилося життя містян під окупацією. На сторінках «Я, Фокс і окупація» переплелися особисті думки автора, розповіді його рідні та знайомих, ставлення найрізноманітніших людей до «асвабадітєлєй», екскурси в минуле міста, проза і поезія, плани і сумніви, смуток і радощі…

Коли над дітьми Олександра нависла загроза примусового навчання за російською програмою (і наративами, звісно), родина все ж наважилася виїжджати з Херсона до вільної України. Це їм коштувало шести днів у черзі і проходження двадцяти п’яти ворожих блокпостів. І якою б не була радість від того, що ця пригода вже в минулому, письменник не втрачає надії повернутися у рідне мирне місто, тож вступив до лав ЗСУ, щоб наблизити цей день.


«Ізми» у світі ідеологій, філософій та релігій

Б52097 81`373.611

М52

Мержиєвська Валентина. «Ізми» у світі ідеологій, філософій та релігій / В. Мержиєвська. – Київ : Портал, 2023. – 200 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Як розрізнити патріотизм і націоналізм? Що спільного у нігілізму та буддизму? Чи можливо поєднати раціоналізм, емпіризм і сенсуалізм?

Довкола нас стільки складних, часто незрозумілих понять. Ця книжка допоможе розібратися в розмаїтих «ізмах», щоб із новим знанням досліджувати світ і себе. Адже щоразу, коли людина осягає нове слово, ідею, світоглядну систему, – її світ більшає.


Міфи і таємниці останнього гетьмана України

Б52102 929Скоропадський

М68

Міфи і таємниці останнього гетьмана України: з нагоди 150-річчя Павла Скоропадського / упоряд. М. В. Томенко. – Київ : Артіль, 2023. – 384 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Науково-популярне видання, присвячене життю і діяльності останнього Гетьмана всієї України Павлу Петровичу Скоропадському та огляду головних історичних здобутків і уроків доби Української Держави (29 квітня – 14 грудня 1918 рр.). В книзі також вміщено фрагменти спогадів, статей та інтерв’ю самого Павла Скоропадського та його доньок Єлизавети й Олени. Видання має на меті допомогти широкому загалові читачів відкрити для себе багато таємниць і спростувати чимало міфів про добу Української Держави на чолі з останнім Гетьманом України Павлом Скоропадським.


У пошуках цапа-відбувайла: фобії пізнього сталінізму в Україні

Б52098 94(470:477)(=411.16)

М70

Міцель Михайло. У пошуках цапа-відбувайла: фобії пізнього сталінізму в Україні (1944 – 1953) / М. Міцель ; Нац. ун-т «Києво-Могилянська академія», Центр дослідж. історії та культ. східноєвроп. єврейства. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2023. – 352 с. – (Державна програма – 2024).

Підготовка книги документованих нарисів про ситуацію єврейської меншини України в роки розвинутого сталінізму відбувалася в трагічний час великої війни проти російської навали, що неминуче викликало роздуми про типологічний збіг між пізнім сталінізмом і путінізмом. Демонізація євреїв за часів Сталіна і відверта антиукраїнська пропаганда путінізму мають те саме тоталітарне коріння. Тоталітарні режими існують за рахунок пошуку ворогів як засобу мобілізації охлосу. Книга розповідає про ксенофобську атмосферу останнього десятиліття сталінського режиму (антисемітські інциденти 1943 – 1945 рр., еміграція та міграція, переслідування представників творчої інтелігенції, уявлення про євреїв у масовій свідомості та міфології, «справа лікарів» тощо). Перед нами – документальна спадщина деградованого суспільства, втілення імперської, сталінсько-путінської мрії про єдиний народ.


Сподвижники Богдана Хмельницького

Б52103 94(477)

М70

Мицик Юрій. Сподвижники Богдана Хмельницького / Ю. А. Мицик. – Київ : Кліо, 2023. – 248 с. – (Державна програма – 2024).

Національно-визвольна війна українського народу 1648 – 1658 рр. мала кардинальне значення в історії України. Після довгих років бездержавності українському народу вдалося в ході збройної боротьби створити незалежну державу – Гетьманщину. Ця подія визначила устремління українського народу на подальші кілька століть, сформувавши культурні, філософські та світоглядні засади ідеї української державності, яку не вдалось викорінити жодному із загарбницьких режимів, під якими опинялись частини України у різні часи і яка дозволила українцям зберегти свою ідентичність, уникнувши долі інших асимільованих народів.

Беззаперечним лідером українського народу під час Національно-визвольної війни був гетьман Богдан Хмельницький. Проте він не міг одноосібно здійснити такі тектонічні геополітичні зрушення, як відновлення української державності. Гетьман-державотворець спирався на плеяду сподвижників із козацької старшини, які допомагали йому організовувати народ на боротьбу проти загарбників. Ці люди походили з різних соціальних верств і відіграли різні ролі у драматичній історії становлення Гетьманщини – хтось проявив себе насамперед у воєнній справі, інші – як дипломати, правники, господарники. Дехто з них промайнув на історичному небосхилі яскравим метеором, залишивши про себе лише згадку в хроніці тих подій, хтось залишився в історії нашої держави та пам’яті народу на довгі століття.


 Форпост Охтирка

А46676 355.457(477.52-21)

П44

Подобна Євгенія. Форпост Охтирка / Є. В. Подобна. – Харків : Орбіта, 2023. – 224 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Прорвавши державний кордон на Сумщині на світанку 24 лютого 2022 року, росіяни розраховували швидко взяти під контроль Охтирку та просуватися далі в бік Києва. Але місто прийняло бій, вже в перший день зупинило ворога і стало щитом для багатьох українських міст та сіл. Бої за Охтирку тривали близько місяця. Втративши надію захопити місто, росіяни почали нещадно обстрілювати та бомбардувати його. Але Охтирка відчайдушно захищалась і ані дня не була в окупації.

Ця книга – мозаїка історій про оборону міста. Про тих, хто захищав, допомагав, рятував. Та про тих, чиє життя відібрали російські окупанти протягом кінця лютого-березня 2022 року.


Її війна. 25 історій про сміливість, силу і любов

А46680 821.161.2

П44

Подобна Євгенія . Її війна. 25 історій про сміливість, силу і любов / Є. В. Подобна. – Харків : Віват, 2023. – 288 с. : іл. – (Державна програма – 2024) (Історія та політика).

Чи є місце для любові та співчуття у підвалах зруйнованого росіянами Маріуполя? Чи може вдячність за час із коханим бути більшою за горе від його втрати на війні? Що дає сили підтримувати людей, які щойно вирвалися з окупації, коли в ці самі хвилини твій син переживає пекло на Азовсталі? І як це – приймати в цей світ життя, коли за вікном обстріли, а вдома ні світла, ні води?


Код нації

А46659 908(477.85/.87)

П46

Пожоджук Дмитро. Код нації : зб. есеїв про Гуцульщину / Д. О. Пожоджук ; упоряд. А. Сєриков. – Київ : ВД журн. «Пам’ятки України», 2023. – 432 с. : фот. – (Державна програма – 2024) (Бібліотека жуpналу «Пам’ятки України»).

Попри заяви лідера «Імперії зла», нації не бувають штучним утворенням. Історичне й культурне підґрунтя – це так званий геном, код нації. Україна вражає своїм вродженим різноманіттям і багатством. Жителі Слобожанщини й Волині різняться побутом, фольклором, проте мають спільні мислення, світогляд і систему цінностей. У цьому і є сутність нашого народу: незважаючи на відмінності, ми єдині – і тілом, і душею. Гуцульщина – один із небагатьох країв, якому вдалось зберегти предковічну автентичність. Карпатами вона немовби відгороджувалась від чужоземців аж до середини ХХ століття. Тому традиції й досі побутують серед народу й не втрачають своєї значимості. Ця книга есеїв присвячена духовному відродженню України крізь призму Гуцульщини. Основним автором і героєм збірки є Дмитро Пожоджук – визнаний класик національної гуцульської вишивки, заслужений майстер народної творчості України, відомий письменник і журналіст, громадсько-політичний діяч, етнограф, фольклорист, писанкар, краєзнавець.


Фінальний епізод війни, що триває 400 років

А46655 821.161.2

П52

Положій Євген. Фінальний епізод війни, що триває 400 років : роман / Є. В. Положій. – Харків : Віват, 2023. – 576 с. – (Державна програма – 2024).

Широка війна, наче гігантська анаконда, наближається повільно й безшумно. Пастор-євангеліст, військовий капелан і багатодітний батько Григорій Мотуз гостро відчуває її нудотний подих. Мало хто вірить, що Росія наважиться напасти, проте ілюзії розлітаються тієї ж миті, коли перші російські снаряди й міни вбивають перших людей і за лічені дні місто Марії перетворюється на цвинтар.

Російські війська оточують Маріуполь, тож пастор евакуює родину, родини прихожан і військових, дитячий притулок. Його волонтерський капеланський батальйон працює в «сірих» зонах по всій лінії фронту, а сини воюють і рятують людей пліч-о-пліч із батьком.

В одній із експедицій Григорій, осліплений вибухом, потрапляє в полон. Прикутий до підлоги у «столипінському» вагоні, він пригадує власне життя: дитинство, службу в радянській армії, боротьбу з наркомафією за безпритульних підлітків, пошук свого коріння і правди у мареві російської пропаганди…

Насправді ця війна – між Світлом і Темрявою, між цивілізацією життя і цивілізацією смерті – триває значно довше, ніж 400 років. І настав час для фінального епізоду.


Nominka. Українські імена світової історії

В6484 929(=161.2)

П84

Проща Варка. Nominka. Українські імена світової історії / В. Проща ; худож. Ю. Ганик. – Київ : Моя кн. полиця, 2023. – 156 с. : іл. кольор. – (Державна програма – 2024).

У цій книзі двадцять п’ять імен вихідців з України та короткі історії їхнього життя. Ці люди з різних історичних епох, деякі імена нам відомі з підручників історії, інші, можливо, ти почуєш вперше. Хтось з них визнаний філософ, відомий мандрівник, художниця, картинами якої зачаровується світ, співачка, що уславила свою Батьківщину, голлівудський актор, володар «Оскара», архітектор, творіннями якого світ захоплюється й нині. «Nomina» з латини означає «імена», тож знаймо визначні імена наших земляків, котрих впізнають по всьому світу.


Ярослав Мудрий. «Великий князь, син Володимирів»

Б52092 94(477)

Р56

Ричка Володимир. Ярослав Мудрий. «Великий князь, син Володимирів» / В. М. Ричка. – Київ : Парлам. вид-во, 2023. – 272 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

Київський князь Ярослав (Георгій) Володимирович є однією з найбільш значущих постатей українського середньовіччя. Він увійшов в аннали історії під іменем Ярослава Мудрого і став обличчям «золотого віку» Київської Русі.

Представлений у цій книзі життєпис діяльного і успішного сина Володимира Великого виписано на документальній основі, яку становлять вітчизняні літописні й агіографічні твори, візантійські й західноєвропейські хроніки. Автор прагнув укласти не тільки і не стільки досконалу біографію цієї неоднозначної особистості, скільки осягнути феномен історичних і культурних явищ тієї неповторної, сповненої життєдайним київським світлом Святої Софії – Премудрості Божої, епохи.


Добрий вечір. Ми з України

Б52108 355.48(470:477)

Р59

Рогожа Віталій. Рогожа Віталій. Добрий вечір. Ми з України. Нескорений Миколаїв / В. Д. Рогожа. – Київ : Ваш автограф, 2023. – 360 с. – (Державна програма – 2024).

Це роман, закінчення якого не лише більшості його героям, але й автору, ще невідоме. Єдине, про що можна сказати впевнено, – кривавий бій світла проти темряви не може закінчитися перемогою чорних сил підлості, ненависті, підступності, попранням усіх цивілізаційних людських цінностей.

Миколаївці з перших годин нападу московської орди на Українську державу вступили в бій з переважаючою в десятки разів ордою московських загарбників і не здали місто Миколаїв. Більше того, вони зуміли зірвати плани московської орди захопити місто Одесу й відразу відбити майже всі, зайняті ворогом, території Миколаївської області.


Вільні Полонянки

А46670 821.161.2

Р65

Розуменко Валентина. Вільні Полонянки / В. Розуменко. – Київ : Ваш автограф, 2023. – 360 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Книга базується на реальних фактах та свідченнях жінок-патріоток із Донбасу, які відбували незаконне покарання в катівнях «Ізоляція», «МДБ ДНР/ЛНР», СІЗО, Сніжнянській виправній колонії-127 за свої проукраїнські позиції та допомогу нашим спецслужбам у боротьбі з окупантами й колаборантами.

Книга розкриває смисловий масштаб розповідей (свідчень) шести героїнь із Донецької та Луганської областей, звільнених по обміну, який став основою художнього твору про незламних полонянок з героїчними подвигами із захисту суверенітету та територіальної цілісності України. Їх свідчення по факту незаконного утримування в катівнях підвалів, психологічного приниження, фізичного знущання, катування електричним струмом, надмірного намагання терористів зламати та перетворити на слухняних маріонеток – вражають! Пройшовши, мов по оголеному нерву, свій тернистий шлях заручників у лещатах бойовиків, жінки не зламалися й не здали своїх кураторів. Книга «Вільні Полонянки» має привернути увагу світової спільноти до проблеми цивільних заручників, питання протидії тортурам українців, яких росіяни тримають роками на тимчасово окупованій території України та за її межами.


Лютий рік незламності

Б52111 821.161.2

Р65

Розуменко Валентина. Лютий рік незламності / В. Розуменко. – Київ : Артіль, 2023. – 400 с. – (Державна програма – 2024).

Книга реалістичних, доленосних історій очевидців, які перебували в окупації під час воєнних злочинів широкомасштабної збройної агресії країни-загарбника росії проти України. Оповіді героїв, які пережили жорстоку окупацію, голод, холод, втрату рідних – це свідчення представників нскореного народу про масові звірства знавіснілих рашистів, які обстрілювали і бомбардували наші міста й села, чинили геноцид українського народу. Та попри все, герої книги не втрачають віру в ЗСУ і надію в нашу Перемогу.

Ця книга максимально наблизить читача до тих реалій, які пережили цивільні, витримавши окупацію, адже душевні муки звичайних людей часто губляться серед історій про військових чи взагалі про війну. Водночас сповнить гордістю за волелюбний український народ, який за лічені години знову самоорганізувався, створивши паралельний волонтерський рух майже у всіх селах і містах України, щоб допомагати нашим захисникам і цивільним, які тікали від жахіть війни.


Гетьман Сагайдачний

Б52080 94(477)

С20

Сас Петро. Гетьман Сагайдачний – бич Господній московитів / П. Сас. – Київ : КЛІО, 2023. – 360 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

Темою книжки є значущі бойові звершення запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, якими він уславився на морі і на суходолі. Розглянуто очолений ним морський похід запорожців 1616 р., що завершився здобуттям потужної турецької фортеці Кафи. Основну увагу приділено докладному висвітленню бойових дій війська П. Сагайдачного під час польсько-московської війни 1617 – 1618 рр. Розкрито стратегію і тактику боротьби українських козаків із московитами, зокрема на прикладах масштабних бойових рейдів підрозділів П. Сагайдачного теренами Московського царства, форсування козаками великих водних перешкод, ведення ними облоги ворожих фортець. Простежено перебіг Тугалесько-коломенської операції, а також генеральної битви царських сил із запорожцями під Донським монастирем. Акцентовано на висвітленні подій, пов’язаних із штурмом військами Речі Посполитої столиці Московії.


Визначні діячі українського походження

Б52112 929(=161.2)

С 30

Семенюк Святослав. Визначні діячі українського походження. Державні та релігійні діячі. Політики. Військові / С. М. Семенюк. – Львів : Літ. та мистецтво, 2023. – 792 с. – (Державна програма – 2024).

Ця книга має на меті категорично спростувати недолугий фейк російської та німецької історіографій про «нездатність української нації до процесів державотворення», а отже, й хронічну відсутність у неї політичної еліти. Особливістю цього дослідження є те, що воно стосується не лише України, росії та Білорусі. Тому багато біографій у цій книзі викличуть не тільки зацікавлення, а й щире здивування в читачів.


Сердюк Марія

Б52106 316.4

С32

Сердюк Марія. Геть! Твоє право на протест / М. Сердюк ; худож. В. Крижановська. – Киї в : Моя кн. полиця, 2023. – 128 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

«Геть!» – вигук, знайомий усім українцям. Він починає зміни в країні, стає рушієм революцій та зрештою допомагає досягти справедливості. Уміння висловлювати протест – суперсила нашого народу. Бо саме так нам вдається відстоювати ідеї та переконання – інколи навіть ціною власного життя. Ця книжка дає відповіді на важливі запитання. Чому суспільству потрібні протести? Чому вони є рушійною силою змін у державі? Чому важливо вміти казати «ні»? Як діти можуть виражати свою волю? Які бувають види протестів? Та ще чимало всього іншого, що потрібно знати про те, як влаштувати протест.


160 днів Української Народної Республіки

А46656 94(477)

С42

Скальський Віталій. 160 днів Української Народної Республіки / В. Скальський. – Київ : Кліо, 2023. – 160 с. : фот. – (Державна програма – 2024).

Ця книжка – про нетривалий, але насичений подіями та їхніми інтерпретаціями період в історії України – від 20 листопада 1917 року до 29 квітня 1918 року, упродовж якого існувала перша у ХХ столітті українська державність – Українська Народна Республіка. На основі історичних джерел у виданні подано дещо відмінну від підручникової версію історії УНР. Автор не лише розглядає перебіг політичного життя в УНР чи стан самоідентифікації у суспільстві, а й звертає увагу на перехід України на григоріанський календар та середньоєвропейський час, похорони крутянців і жертв «горожанської війни», політичні арешти і вбивства, а також на інші, лише на перший погляд неважливі, події та процеси.


Моя найбільша війна

А46669 821.161.2

С51

Смоляк Богдан. Моя найбільша війна: рік 2022 у роздумах і відчуттях / Б. Ф. Смоляк. – Львів : Апріорі, 2023. – 288 с. – (Державна програма – 2024).

Книга українського письменника містить документальні, есеїстичні й художні записи (подекуди поєднані темою чи асоціацією, але насамперед форматом дня), що передають цивільне авторове переживання воєнного 2022 року. Її засаднича ідея: кожен має свою внутрішню війну, бо неодмінний змаг людської душі за наближення до ідеалів добра і справедливості, за вдосконалення у вірі, надії й любові, – а така надзвичайна подія, як стратегічна боротьба, яку провадить український народ зі своїм історичним антагоністом московією, з ворогом світогляду, здатна употужнити наші найкращі особисті прагнення.


Козаки. Кость Гордієнко

А46654 821.161.2

С87

Струцюк Йосип. Козаки. Кость Гордієнко . Іван Піддубний : іст. повісті / Й. Струцюк. – Київ : Український пріоритет, 2023. – 336 с. – (Державна програма – 2024).

Що спільного може бути між героями повістей, якщо між ними відстань у двісті років? можливо, те, що обидва вони – українські лицарі-козаки, а саме прадід Івана Піддубного воював під знаменами Гордієнка.

Наприкінці 1708 року, Гордієнко отримує від Мазепи універсал з пропозицією перейти до Карла ХІІ задля порятунку Вітчизни від московської неволі... Пропозиція від гетьмана, який не лише січовиками, а й усім народом сприймається як посіпака біснуватого Петра І. Вибір за Кошовим... «Великий русский богатырь Иван Поддубный». Це імперське кліше й досі використовується не тільки апологетами «Русского мира», але й на Заході. І, найприкріше, – на Батьківщині «чемпіона чемпіонів». Тому Йосип Струцюк, зважаючи на переконливі документалізовані факти, повертає Україні одного з найвідоміших її синів.


Один на один з ворогом

А46675 821.161.2

Т31

Телипська Ольга. Один на один з ворогом: логіка виживання в окупації / О. Б. Телипська. – Харків : Орбіта, 2023. – 224 с. – (Державна програма – 2024).

Ольга Телипська, авторка книг «Бігти не можна залишитися» і «Де ти? Місто, країна» продовжує розповідати історії українців, чиї життя зруйнувала війна.

Війна розділила родини по всій країні. В окупацію потрапили тисячі населених пунктів. Про тих, хто залишився по інший бік фронту, рідні не знали нічого протягом місяців. У пастці окупації багато тижнів люди були під обстрілами, без тепла, електрики, водопостачання, майже без їжі. Їх залякували, грабували, принижували, їм казали, що України вже немає. Дехто змирився, хтось шукав можливості евакуюватися. У цій книзі зібрані не героїчні історії. Це історії людей, які вірили в себе, в Україну, вижили й врятувалися.


Ручна-Зручна розмова

Б52054 811.161.2`221.22

Т 48

Ткач Ганна. Ручна-Зручна розмова. Путівник жестовою мовою / Г. Ткач ; пер. жестовою мовою О. Рибак. – Київ : Маміно, 2023. – 120 с. : іл. – (Державна програма – 2024).

Путівник жестовою мовою – це розмовник, покликаний зменшити дистанцію між суспільством та людьми з порушенням слуху, підвищити інклюзію та інтегрувати людей, створити можливість діалогу через володіння спільною мовою. В дитячому віці бар’єри зрушити найлегше, тож цільова аудиторія цієї книги – діти та юнацтво, але вона стане в нагоді і дорослим.

В книжці представлені основні слова та вирази, які полегшать порозуміння та залучать людей з вадами слуху у суспільне життя.

Матеріал наданий в легкій розмовній формі. Додані слова та вирази, які діти часто вживають між собою. Як розказати про майнкрафт жестовою мовою, про комп’ютерні ігри, навчання тощо. Ця книга – перший крок, перша сходинка, з якої дитина може розпочати подальше знайомство з жестовою мовою. Для цього в книзі додані QR-коди з посиланнями на відеоуроки жестової мови, підготовані ПОГ «Інклюзивно Привітні».


Грані війни

А46648 355.48(470:477)

Т76

Троян Сергій. Грані війни: мережевий щоденник історика / С. С. Троян. – Київ : Ніка-Центр, 2023. – 272 с. – (Державна програма – 2024).

У мережевому щоденнику відомого українського історика Сергія Трояна відбилися рефлексіїї на значущі виклики, небезпеки і перебіг подій першого року повномасштабної російсько-української війни (24 лютого 2022 – 24 лютого 2023 рр.). Людина, що тонко відчуває, – українець, патріот, учений, дипломат – створив багатогранну розповідь громадянина, що переживає трагедії, які розкололи наш звичний світ. Емоційні екскурси у передумови та історичне підґрунтя, зовнішню політику, реакцію офіційного і неофіційного закордоння, внутрішні настрої, суто бойові дії узагальнюють досвід пересічного українця, пов’язаний з життям і війною, викликають співпереживання і великий інтерес до описаних подій.

Низка щоденних записів, викладених автором у мережі Фейсбук, присвячена конкретним захисникам України – вчителям, викладачам, науковцям, військовим. Дописи містять посилання на матеріали, оповіді, вірші тощо інших осіб, сприяють поглибленому розумінню всієї палітри героїчної боротьби українців, які захищають не лише свою незалежність і свободу, а й загальноєвропейські ліберально-демократичні цінності. Видання буде корисним для підтримки наших співгромадян як всередині країни, так і за її межами, зробить зрозумілішими події, що відбувалися, мають місце сьогодні та дають надію на перемогу й мирне життя – своєрідний маніфест української нескореної нації.


У тінях війни

А46673 821.161.2

У-11

У тінях війни / уклад. О. Солонько. – Харків : АССА, 2023. – 96 с. – (Державна програма – 2024).

Під цією обкладинкою зібрані есе та інтерв’ю бійців 241-ї бригади ТрО, які стали на захист Києва та Держави 25 лютого 2022 року, їхні особисті історії та роздуми над питаннями, які зринули перед кожним громадянином України із початком відкладеної війни за незалежність: «Що таке війна?», «За що я воюю?», «Чому саме Донбас став однією з головних арен зіткнення?», «Чи чекають на повернення України люди на окупованих територіях?», «Якою ми хочемо бачити повоєнну Україну».

Для широкого кола читачів.


501 факт, який треба знати з... історії України

А46657 94(477)

Ш61

Шиманська Анна. 501 факт, який треба знати з... історії України / А. Шиманська, А. Шиманський ; худож. Я. Мозіль. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2023. – 256 с. : іл., фот. – (Державна програма – 2024).

Історія України від мамонтів до сьогодення у 501 факті? Чому б і ні! Цікаві, важливі, часом кумедні, іноді трагічні, а найчастіше – доленосні: не всім цим фактам знайшлося місце у шкільних підручниках, але саме завдяки їм історія стає живою і динамічною. Яке українське місто згадує Гомер у своїй «Одіссеї»? Особистим знаком якого князя було зображення сучасного тризуба? Коли вперше в писемних пам’ятках згадано слово «Україна»? А хто з гетьманів був шанувальником кави? Відповіді на ці та інші питання знайдете на сторінках ілюстрованого довідника. Завдяки книжці «501 факт, який треба знати… з історії України» минуле стає ближчим, а сучасне – зрозумілішим.


Вбити імперію зла. Росія – вічний ворог України

А46661 355.48(470:477)

Щ61

Щербак Юрій. Вбити імперію зла. Росія – вічний ворог України / Ю. М. Щербак. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2023. – 296 с. – (Державна програма – 2024).

Загроза для України з боку російської федерації недооцінювалася багатьма українцями протягом останніх десятиліть. Такої помилки, зокрема, припускалося значне число представників інтелігенції.

Одним з небагатьох, хто попереджав про російсько-українську війну ще задовго до її початку був Юрій Щербак. Книга «Вбити імперію зла» містить як написані протягом повномасштабної російсько-української війни тексти, так і міркування автора щодо проблеми, опубліковані протягом останніх 30 років. Автор приходить до висновку, що росія є вічним та екзистенційним ворогом України, а протистояння московській навалі є питанням виживання української нації.

Для широкого кола читачів.


Я тебе... Війна. 100 історій кохання

А46678 821.161.2

Я11

Я тебе... Війна. 100 історій кохання / уклад. Х. Біляковська. – Харків : Віват, 2023. – 224 с. – (Державна програма – 2024) (Актуальна тема).

Війна безсила перед коханням. Воно з’являється попри все й дає силу заради. Тоді все можна пережити будь-що: полон, травмування, сотні кілометрів відстані, безсонні ночі. Вік, стать, страх стають просто словами, які не мають ніякого значення. До цієї книжки ввійшли 25 історій проєкту «Я тебе... Війна. 100 історій кохання» про реальних українок та українців, що зустріли або втратили одне одного під час війни… Історії про весілля після третього побачення, про розпис у лікарні без білої сукні й гостей, про очі-море, у які більше ніколи не зазирнути… Про силу кохання, яке допомагає здолати темряву.


До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму

Б52109 355.48(470:477)

Я49

Якубова Лариса. До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму / Л. Якубова. – Київ : Кліо, 2023. – 432 с. – (Державна програма – 2024).

Із 2014 року український народ мужньо протистоїть російській збройній агресії (від 24 лютого 2022 року – в умовах повномасштабної війни). Україні в ціннісній битві світів випала історична місія підвести риску під пів тисячоліттям невпинної брехні й неодноразового відтворення імперії зла в нових історичних формах.

Нині українцям і решті світу важливо усвідомлювати, чим є путінська Росія, чим є російський «народ», які процеси лежать в основі сучасних подій і чи можливі їхні деконструкція та знешкодження. У цій книжці, аналізуючи зародження та еволюцію «русского мира», авторка досліджує, зокрема: як росія провалила завдання посттоталітарного транзиту й, замість залікувати рани комунобільшовизму, перетворилася на новітню тоталітарну систему; якими є підвалини відродження російського імперіалізму і з яких компонент він складається; як відродження імперії стало новою-старою національною ідеєю росії; як політтехнологія «русского мира» стала фундаментом рашизму; чому геноцид українців набув новітніх історичних форм; чому колективний путін розглядає Україну як фронт онтологічної битви Європи та Євразії; чи залишилися запобіжники для наростання масового мілітаристського психозу росіян; зрештою – як подолати онтологічне зло й надійно зачинити браму безодні.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com