Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Нові надходження до читального залу гуманітарного профілю


Шановні відвідувачі сайту!

Пропонуємо ознайомитися з новими книгами, які надійшли у фонд відділу



вересень 2021 року

Динаміка трансформацій

А45261 124.4

Д46

Динаміка трансформацій уявлень про суспільний ідеал в українському суспільстві : аналіт. записка / О. С. Онищенко, Ю. М. Половинчак, М. М. Хилько [та ін.] ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України. – Київ : [б. в.], 2020. – 44 с.

В аналітичній записці розглянуто поняття суспільного ідеалу у системі смислотворчих орієнтирів суспільного розвитку, розглянуто політичні, економічні, соціокультурні зміни як чинники трансформації суспільних уявлень про бажане майбутнє. Висвітлено роль наукових та мистецьких рефлексій і соціокультурних практик як механізму осмислення та трансформацій ідеалів національного розвитку. Приділено увагу аналізу стану суспільно-політичної свідомості як простору функціонування суспільного ідеалу. Окремим аспектом аналітичної записки стало з`ясування перспектив репрезентації в суспільному ідеалі можливостей постконфліктного примирення.


Дорогами пам`яті

Б51482 94(477)

Д69

Дорогами пам`яті: як організувати меморіальні візити до місць масових поховань (з досвіду проєкту «Захистимо пам`ять») : метод. посіб. / Укр. центр вивч. історії Голокосту ; упоряд. О. Педан- Слєпухіна. – Київ : Укр. центр вивч. історії Голокосту, 2020. – 128 с.

Посібник містить теоретичні та аналітичні матеріали щодо політики пам’яті та меморіалізації місць масових поховань у різні історичні періоди; загальні рекомендації, методичні розробки для роботи з учнями під час підготовки та проведення меморіальних візитів до місць пам’яті; списки наукової, навчально-методичної літератури та посилань на інтернет-ресурси; описи досвіду та відгуки учителів-учасників проєкту «Захистимо пам`ять».


Народні панцерники в гібридній війні на Донбасі

В6272 355.48(477.61/.62)

К18

Камінський С. М. Народні панцерники в гібридній війні на Донбасі : дослідження / С. М. Камінський. – Київ : ДрімАрт, 2021. – 224 с.

За роки проведення антитерористичної операції (АТО) та операції Об`єднаних сил (ООС) на Донбасі народні умільці за сприяння й підтримки простих громадян, волонтерів, добровольців, кадрових українських військових, бізнесменів долучилися до створення чи вдосконалення десятків зразків бойової броньованої техніки. Завдяки їхнім надлюдським зусиллям та інженерним талантам цивільні й військові автомобілі у стислі строки буквально на очах одягалися в залізні лати, перетворюючись у вельми потужну, надійну й убивчу для ворога бойову техніку. Ці машини робили важку й корисну справу для бойових підрозділів на передовій, успішно проходили бойове хрещення, рятуючи безцінні життя та здоров`я бійців.


Війна Клари

Б51474 94(477)

К78

Крамер К. Війна Клари : правдива історія дівчини про дивовижний порятунок від нацистів : спогади / К. Крамер, С. Гланц ; пер. з англ. В. Боброва ; Укр. центр вивч. історії Голокосту. – Київ : Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2020. – 348 с. – (Бібліотека спогадів про Голокост).

Після того як нацисти захопили маленьке польське містечко Жолків, життя п`ятнадцятирічної єврейської дівчини Клари змінилося назавжди. Коли навколо почалися вбивства й депортації містян, родина Клари та ще дві сім`ї сховалися у саморобному бункері. Над ними жила родина Беків. Пан Бек, п`яниця, бабій і самопроголошений антисеміт, – нетиповий для героїчних учинків персонаж, однак він упродовж усієї війни ризикував своїм життям, щоб уберегти підопічних. Життя під його заступництвом не було передбачуваним. Іноді здавалося, що загроза від Бека є не меншою за загрозу зовні. Через шістдесят років Клара написала це надзвичайне свідчення. «Війна Клари» – це лірична, драматична та, попри найгірші обставини, справжня історія про надію та виживання.


Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті

Б51471 94(430+ 477)

Л28

Лауер В. Фурії Гітлера. Німецькі жінки у нацистських полях смерті : дослідження / В. Лауер ; пер. з англ. В. Іваненко. – Київ: Укр. центр вивчення історії Голокосту, 2020. – 280 с.

Під час Другої світової війни на окупованих Німеччиною східних територіях дотичними до місць учинення масштабних нацистських злочинів проти людства стали близько пів мільйона німецьких жінок. У книжці представлено історії декількох молодих німецьких жінок, які через різні життєві обставини, бажання професійних здобутків або особисту відданість нацистським ідеям опинились віч-на-віч із Голокостом і геноцидом. Деякий час вісім із тринадцяти жінок, про яких іде мова у виданні, були тісно пов`язані з окупованою Україною. Вони відвідували гетто у Львові, Рівному і Дрогобичі, були спостерігачками «акцій» у Тернополі, Бучачі та Житомирі, а деякі з них стали вбивцями у Львові та Гряді. Ці жінки були вчительками, медсестрами, секретарками або ж дружинами нацистів. Венді Лауер досліджує, яким чином їхні професійні або родинні зв`язки впливали на їхні споглядання та навіть участь у вчиненні злочинів. Окрему увагу авторки присвячено подальшим долям жінок, їхнім розповідям про побачене та почуте. Повоєнні судові розслідування, розглянуті у дослідженні, демонструють, як гендерні стереотипи та уявлення ставали на заваді покаранню злочинниць і пошуку справедливості тими, хто вижив у гетто та концентраційних таборах.


Масові розстріли

В6271 341.485(4)

М31

Масові розстріли . Голокост від Балтійського до Чорного моря, 1941 – 1944 = Масавыя расстрэлы. Халакост памыж Балтыйскім і Чорным морам, 1941 – 1944 : каталог / Фонд «Меморіал убитим євреям Європи», Фонд «Топографія терору» ; авт. кол. У. Бауманн [та ін.] ; коорд. укр.- біл. вид. М. Гончаренко- Шуберт. – Київ : Huss, 2021. – 340 с.

Каталог «Масові розстріли. Голокост від Балтійського до Чорного моря, 1941 – 1944» створено в рамках виставки, організованої фондами «Меморіал убитим євреям Європи» та «Топографія терору».


Рукописна та книжкова спадщина України

П876-25(2020) 025.1

Р85

Рукописна та книжкова спадщина України : археогр. дослідж. унікальних архів. та бібл. фондів. Вип. 25 / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України, Ін-т рукопису ; редкол. Л. І. Буряк [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2020. – 344 с.

До випуску збірника увійшли фахові розвідки, що залучають до наукового та суспільного обігу результати археографічних досліджень унікальних архівних та бібліотечних фондів. Це, зокрема, студії, присвячені вивченню стародруків з фондів НБУВ; архівних документів до історії Української народної партії (1918 – 1921); матеріалів до шевченкознавства в листах Михайла Комарова. Історію книжкових колекцій та зібрань представляють статті стосовно провенієнцій книжкових фондів навчально-допоміжних підрозділів Університету Cв. Володимира та іконографії образу Св. Великомучениці Варвари в українській графіці XVII–XVIII ст. з фондів НБУВ. Дослідження кодиколого-палеографічних та фонетичних особливостей Лавришівського Євангелія висвітлюють здобутки вітчизняних кодикологів. Спеціальні історичні науки репрезентовані студіями з книгознавства, літописної археографії, бібліотечної справи, бібліографії, біографістики, нумізматики. Проблеми цифрової гуманітаристики та баз даних культурної спадщини в бібліотеках України, а також критерії та пріоритети відбору об`єктів історико-культурної документальної спадщини для оцифрування актуалізовані в новому розділі збірника «Інформаційний ресурс культурної спадщини».


Рукописна та книжкова спадщина України

П876-26(2020) 025.1

Р85

Рукописна та книжкова спадщина України : археогр. дослідж. унікальних архів. та бібл. фондів. Вип. 26 / НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України, Ін-т рукопису ; редкол. Л. І. Буряк [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2020. – 412 с.

Наукові студії 26-го випуску збірника, залучаючи до суспільного обігу нові документальні джерела, висвітлюють результати гуманітарних досліджень архівної та книжкової спадщини України і світу. Серед проблематики, актуалізованої у виданні: характеристика особливостей фондів особового походження як складової частини Дипломатичного архіву України; реконструкція та аналіз стосунків і співпраці академіків Української академії наук В. І. Вернадського та С. О. Єфремова; визначення іноземних впливів та запозичень у старопольському кухарському рукопису XVIII століття; дослідження іконографії портретних зображень маршалів Франції доби Наполеона у гравюрах з видання Gavard Ch. Galerie des marechaux de France. Paris, 1839; джерелознавче вивчення документів Головного відомства «Наука» Служби Розенберга як ідеологічної складової політики нацистів на окупованій території Східної Європи під час Другої світової війни; порівняльна характеристика, на прикладах Голокосту, геноциду в Руанді та Голодомору в Україні, застосування усної історії як інформації, що має доказове значення; огляд видань діаспорних та зарубіжних учених, які у своїх працях висвітлювали історію української імміграції до Канади в 1918 – 1939 роках; визначення історичних передумов виникнення таких суспільно-політичних феноменів, як панславізм, австрославізм та слов`янофільство, їхньої понятійної артикуляції та застосування у відповідний історичний період у конкретних країнах; виявлення інформаційного потенціалу документального комплексу джерел з історії Полтавщини гетьманських часів та епістолярію художниць-бойчукісток А. Іванової та О. Павленко 1965 – 1971 років та ін.


Українська біографістика

П965-19(2020) 016:929(477)

У-45

Українська біографістика = Biographistica Ukrainica : зб. наук. праць Ін-ту біогр. дослідж. Вип. 19 / Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України, НАН України ; редкол. М. Г. Палієнко(гол. ред.) [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2020. – 308 с.

Збірник наукових праць присвячений теоретичним і методичним засадам вітчизняної біографістики як окремої спеціальної історичної дисципліни, сучасним проблемам, тенденціям і перспективам розвитку української та світової біографіки та біобібліографії, питанням формування електронних біобібліографічних ресурсів, висвітленню життєвого та творчого шляху відомих діячів науки, освіти та культури України.


Українська біографістика

П965-20(2020) 016:929(477)

У-45

Українська біографістика = Biographistica Ukrainica : зб. наук. праць Ін-ту біогр. дослідж. Вип. 20 / Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України, НАН України ; редкол. М. Г. Палієнко(гол. ред.) [та ін.]. – Київ : [б. в.], 2020. – 372 с.

У збірнику наукових праць висвітлено теоретичні й методичні засади вітчизняної біографістики як спеціальної історичної дисципліни, сучасні проблеми, тенденції та перспективи розвитку української і світової біографіки та біобібліографії, питання формування електронних біобібліографічних ресурсів, розкрито сторінки життєвого та творчого шляху відомих і малознаних діячів історії, науки, культури. Спеціальна рубрика випуску присвячена дослідженням жіночих (авто)біографій у сучасному науковому та комунікаційному просторі.


Формування суспільного ідеалу в умовах глобалізованого світу

А45257 124.4

Ф79

Формування суспільного ідеалу в умовах глобалізованого світу та інформаційного суспільства : аналіт. записка / Л. А. Дубровіна, К. В. Лобузіна, Н. Г. Іванова [та ін.]. ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського НАН України. – Київ : [б. в.], 2020. – 68 с.

Розглянуто суспільний ідеал як соціокультурне явище, специфіку формування суспільного ідеалу в умовах глобалізованого світу та інформаційного суспільства, що продукують нові способи впливів на свідомість людини. Відзначено специфіку функціонування суспільних інститутів як суб`єктів формування та трансляції суспільного ідеалу і роль науково-комунікаційних структур та інституцій пам`яті у формуванні інформаційно-джерельної бази національної самоідентифікації, забезпеченні розвитку соціокультурного середовища базової інформації для формування сучасного бачення суспільного ідеалу. Спеціальна увага закцентована на ролі й обов`язках мас-медіа в пропаганді та впливові на суспільне осмислення складових національного суспільного ідеалу. Найважливішого значення надано розвитку інформаційного чинника та виокремленню з глобального інформаційного поля значимих національних соціогуманітарних цифрових ресурсів і проєктів, які були б орієнтиром і джерелами для української спільноти, українських цифрових проєктів, які мали значний вплив на ці процеси національної ідентифікації та самоідентифікації в контексті атрибутів: держава, історія, територія, мова, персоналії, культура. Такий підхід враховує нові реалії цифрового суспільства, формування нового менталітету та покоління, яке існує в мережевому середовищі, де комунікація стає своєрідним способом існування людей.


Перетц як вчений-українознавець, дослідник рукописної та книжкової спадщини у світлі епістолярних джерел

Б51473 930.2(477)

Ш24

Шаповал А. І. Володимир Миколайович Перетц як вчений-українознавець, дослідник рукописної та книжкової спадщини у світлі епістолярних джерел : монографія / А. І. Шаповал ; відп. ред. Л. А. Дубровіна ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ : НБУВ, 2020. – 596 с.

У монографії на основі аналізу широкого комплексу архівних документів, передусім, епістолярної спадщини українських учених, а також бібліографічних джерел, відображена діяльність видатного філолога, історика давньої української літератури й театру, етнографа, джерелознавця, палеографа і бібліографа Володимира Миколайовича Перетца (1870 – 1935) з розвитку українознавства, дослідження української книжкової та рукописної спадщини та організації українського наукового життя.



 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com