Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Карпатська тайстра»
До 65 - річчя від дня народження
В’ячеслава Віньковського –майстра
художньої кераміки

Повнотекстова віртуальна довідка
(відділ мистецтв)

В’ячеслав Іванович Віньковський - художник-кераміст, заслужений художник України, член Національної спілки художників України (1993). Народився 26 травня 1950 р. у с. Маниківці на Хмельниччині. У 1976 р. закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва, а в 1981 р. закінчив кафедру кераміки Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва.

Працює в галузі декоративно-прикладного мистецтва. Основні твори: «Джмелине гніздо» (1989), «Єгипетська корова» (1993), «Пахи моїх предків» (2000), «Колесо часу» (2002), «Алюзія на тему Марії Приймаченко» (2007).

В’ячеслав Іванович створює анімалістичну скульптуру малих форм, а також працює в жанрі монументальної кераміки. Він належить до того невеликого кола обраних, кому світ відкриває свої заповідні таємниці. У його творчому доробку надзвичайні птахи і звірі, архаїчні композиції і відновлені старовинні предмети.

Його творчість – відображення споконвічних джерел глибинної народної пам’яті і проникливі, історичні паралелі з сьогоденням.

Починаючи з 1984 року, він постійно приймає участь в обласних, всеукраїнських і міжнародних мистецьких виставок, у тому числі слід відзначити групову виставку українських художників Dell Bello Galery (1996) у Торонто. 90-і роки минулого століття були плідним часом для виставкової діяльності художника. У 1995 р. відбулася персональна виставка в Ужгороді, а 1999 р. – в Києві.

Мистецькій спільноті України В’ячеслав Віньковський добре відомий як активний учасник мистецьких симпозіумів. У 2001 р. художник брав участь у Всеукраїнському симпозіумі кераміки «Україна соборна». У 2000 р. нагороджений премією та дипломом «За декоративність» на першому національному симпозіумі гончарства «Опішне - 2000». Також В’ячеслав Іванович був учасником таких симпозіумів, як: «Седнів - 89», «Седнів - 90», Національних симпозіумів гончарства «Опішне - 2000» та «Опішне - 2001», «Слов’янського симпозіуму кераміки - 2001».

Серед джерел, які живлять творчість кераміста, сьогодні помітну роль відіграє Трипільська культура. У його творах зустрічаємо хрестоматійно відомі образи прадавніх цивілізацій Вавилону та Єгипту, які переосмислено за допомогою формальних засобів, традиційних для української кераміки. Художник не тільки працює з глиною, формуючи свій власний мистецький світ, а й прагне поділитися своїм досвідом з молоддю працюючи викладачем на кафедрі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Закарпатського художнього інституту. Студенти захоплюються вправністю його рук і невичерпною здатністю імпровізації та інтерпретації в різних темах.

В’ячеслав Віньковський – один із кращих художників-керамістів сучасного Закарпаття. Його живий інтерес до художніх процесів сьогодення дозволяє майстрові залишатися актуальним, а увага до архаїчних пластів культури української землі робить його твори змістовними, наділеними власною неповторною образністю. Він – серед тих майстрів, які закладають нові підвалини під розвиток кераміки Закарпаття у новому тисячолітті.

Література

Могилевський В. Гармонія контрасту : [про худож. - керамістів М. Росул та В. Віньковського] / В. Могилевський // Україна – 2001. – № 11. – С. 56-57.

Могилевський В. Дещо про «традиції», що їх краще позбутися взагалі : [про худож. - керамістів М. Росул та В. Віньковського] / В. Могилевський // Образотв. мистец. – 2007. – № 1. – С. 66.

Приймич М. Діалог із землею В'ячеслава Віньковського / М. Приймич // Образотв. мистец. – 2009. – № 3. – С. 110-111.

Інтернет – ресурси

Віньковський В'ячеслав Іванович [Електронний ресурс] // Художня галерея KarpatArt.com : сайт. – Режим доступу : http://karpatart.com/artist/48/vinkovckiyi-vyacheclav-ivanovich.html. - Назва з екрана.

Вогняна скульптура [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://youtu.be/B_zCiHxfn80. – Назва з екрана.

Зубач Василь. Ужгородське подружжя Мирослава Росул та В’ячеслав Віньковський матеріалізовують час у кераміці [Електронний ресурс] // Інтернет-видання UA- Reporter.com : сайт. – Режим доступу : http://ua-reporter.com/novosti/52986. – Назва з екрана.

Мирослава Росул. В’ячеслав Віньковський. [Електронний ресурс] // Національний музей українського народного декоративного мистецтва : «Карпатська тайстра» : виставка творів сучасних художників Закарпаття : сайт. - Режим доступу : http://www.mundm.kiev.ua/EXHIBIT/TAJSTRA.SHTML. – Назва з екрана.

Мишанич Володимир. Закарпатці взяли участь у пленері на Запоріжчині [Електронний ресурс] // Закарпаття онлайн : сайт. – Режим доступу : http://zakarpattya.net.ua/News/86911-Zakarpattsi-vzialy-uchast-u-pleneri-na-Zaporizhchyni-FOTO. – Назва з екрана.

Мошкина Татьяна. В Ялте лепят «огненные скульптуры» [Електронний ресурс] // Новости Крыма : Крымская служба новостей : сайт. – Режим доступу : http://news.allcrimea.net/news/2013/9/12/1378965781/. – Назва з екрана.

Огненные скульптуры [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=q81hPPQb7Wg. – Назва з екрана. Стартував VІІІ Міжнародний мистецький пленер Дивосвіт-2014 [Електронний ресурс] // Дивосвіт : Асоційована школа ЮНЕСКО : сайт. – Режим доступу : http://dyvosvit.info/novini/76-plener.html. – Назва з екрана.

Творчий вечір В'ячеслава Віньковського [Електронний ресурс]. – Режим доступу :https://www.youtube.com/watch?v=ueQayLTmUqY. – Назва з екрана.

Художники Закарпаття : Віньковський В’ячеслав Іванович [Електронний ресурс] // Закарпатська ОУНБ ім. Ф. Потушняка : сайт. – Режим доступу : http://ounb.uz.ua/painters/show_avtor.php?id=230. – Назва з екрана.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com