Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Віртуальні виставки

«Світ музики Жанни Колодуб»

(До 90-річчя від дня народження Жанни Юхимівни Колодуб)

Повнотекстова віртуальна довідка
Відділ мистецтв


Колодуб Жанна Юхимівна – композитор, педагог, заслужений діяч мистецтв України (1996), народна артистка України (2009).

Народилася 1 січня 1930 р. у місті Вінниця в родині відомого скрипаля Юхима Брондза і альтистки Віри Войцицької.

Безхмарне дитинство закінчилося з початком війни, яка жорстоко пройшлася по її долі. Після смерті батьків усі турботи про Жанну та її меншого брата Едуарда взяла на себе бабуся Катерина Антонівна. Саме завдяки їй дівчинка закінчила музичну школу по класах скрипки і фортепіано.

Навчалася у Київському музичному училищі ім. Р. М. Глієра, з 1949 по 1954 рр. – у Київській державній консерваторії ім. П. І. Чайковського (нині – Національна музична академія України ім. П. І. Чайковського).

Ще в студентські роки проявила себе талановитою піаністкою. Жанна майстерно виконувала найскладніші твори фортепіанного репертуару. Та обдарованій дівчині цього було замало, тому вона поряд із виконанням твору ще з дитинства захоплювалась композицією. Під час навчання у консерваторії Жанна почала відвідувати заняття видатного українського композитора Б. Лятошинського.

Проявляючи велику зацікавленість у вивченні нових напрямів та течій у сучасній мережі, вона відвідувала усі концерти і пленуми спілки композиторів.

На одному з таких пленумів Жанна Юхимівна зустріла молодого, талановитого композитора Левка Миколайовича Колодуба, який став для неї коханим чоловіком, надійною опорою, вірним другом, і, не менш важливо, – головним учителем на все її життя.

З того часу утворилася ця унікальна сім’я, де панує дух творчості та непідробного інтересу до музичного життя у всіх його проявах.

Жанна Юхимівна майже все своє життя пов’язала з НМАУ, де здобула вищу освіту і там же розпочала трудову діяльність (16 років працювала концертмейстером), а в даний час уже протягом п’яти десятиліть викладає на кафедрі спеціалізованого фортепіано.

Її педагогічна та творча діяльність органічно поєднані, взаємопов’язані.

Творчій манері композиторки Жанни Юхимівни Колодуб притаманні філософська глибина, оригінальна стилістика. Класичні та національні традиції вдало поєднуються з використанням новітніх композиторських технік, а різнобарвні композиції приваблюють щирістю та емоційністю.

Діапазон жанрів широкий: балети, мюзикли, музика до вистав у драматичних театрах, твори симфонічної, камерно-інструментальної, хорової, вокальної музики, а також інструментальні концерти з оркестром. У доробку твори для духових інструментів: концерти, сольні п’єси, ансамблі різного складу. Значне місце належить музиці для дітей і юнацтва: балети, музичні спектаклі, пісні й інструментальна музика. Жанна Колодуб склала концертно-педагогічний репертуар усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів для виконавців на різних інструментах, оркестрів, а також творів для конкурсів. Творчість композиторки відома за межами України. Так, дитячий балет «Снігова королева» у 1975 та 2010 рр. поставив Саратовський театр опери та балету. Висока професійність балету вже підтверджена понад 20 виставами. У 2007 р. режисер Р. Віктюк поставив у Ризі (Латвія) музичну казку за п’єсою Н. Андрос «Принцеса», а В. Лукашов презентував власну постановку казки у Києві. Твори композиторки видаються у Росії, Великій Британії, Канаді, США, Німеччині, виконавці світового рівня включають їх до своїх репертуарів, випущено компакт-диски. Музикознавці презентують громадськості дослідження творчості композиторки. Талановитий педагог, Жанна Юхимівна піввіку викладає в Національній музичній академії України ім. П. І. Чайковського. З творчої майстерні вийшло понад 200 студентів, серед яких багато народних та заслужених артистів, лауреатів українських та міжнародних конкурсів. Неоціненний досвід Жанна Колодуб виклала у наукових роботах з проблем виконавства, педагогіки, естетичного виховання. Жанна Юхимівна – голова журі багатьох всеукраїнських і місцевих конкурсів, член наглядової ради Українського фонду культури, голова комісії музично-естетичного виховання дітей та молоді Національної спілки композиторів України, лауреат перших премій міжнародного конкурсу «Сурми-96» як композитор і піаніст, лауреат міжнародного конкурсу композиторів Мар’яна та Іванни Коць (2005). Має військові нагороди. Нагороджена золотою медаллю АМУ (2010), лауреат премій М. Лисенка та В. Косенка, премії «Золота фортуна» Міжнародної академії рейтингу якості і популярності.

Жанна Колодуб залюблена у свою професію. Вона щиро вірить у силу мистецтва і прагне своєю творчістю бути потрібною та зробити світ кращим.

Її творчість має велике виховне та пізнавальне значення для молодого покоління, збуджує патріотичні почуття, викликає національну гордість, формує гармонійну особистість нової генерації, спонукає до самовдосконалення, прагнення примножити музичну скарбницю України.


Література

  1. Колодуб Ж. Музична абетка : зб. пісень для дітей дошк. і мол. шк. віку : слова народні / Ж. Колодуб. – Київ : Музична Україна, 1991. – 72 с.

  2. Снежная королева: по сказке Х. К. Андерсена / комп. Ж. Колодуб ; худож. А. Площанский. – Киев : Музична Україна, 1978. – 86 с.

  3. Колодуб Ж. Вокальні твори / Ж. Колодуб. – Київ : Музична Україна, 1980. – 44 с.

  4. Колодуб Ж. Обробки пісень народів світу для дітей / Ж. Колодуб. – Київ : Музична Україна, 1979. – 55 с.

  5. Колодуб Ж. Дзвінка пісня : зб. пісень : для дітей мол. та серед. шк. віку / Ж. Колодуб. – Київ : Музична Україна, 1977. – 64 с.

Про Жанну Колодуб

  1. Степанченко Г. Жанна Колодуб в інтер’єрі сучасності: (штрихи до творчого портрета) / Г. Степанченко // Музика. – 2018. – № 3. – С. 48.
  2. Сікорська І. Зоряний творчий стаж, помножений на сімейний / І. Сікорська // Музика. – 2011. – № 1-2. – С. 30-35: іл.
  3. Творчість Жанни Колодуб на уроках музики // Мистецтво та освіта. – 2004. – № 1. – С. 46-47.
  4. Колодуб Жанна Юхимівна / Муха А. І. Композитори України та української діаспори : довідник. – Київ : Музична Україна, 2004. – С. 145-146.

 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com