Закрити
фото
logo

   
X

Пошук по сайту

Лого

До 200-річчя з Дня народження
Тараса Григоровича Шевченка

Офіційна інформація Вшанування Т.Г.Шевченка в Україні План заходів в ОУНБ ім.М.Островського "З високим ім'ям Кобзаря". Лауреати Національної премії України ім.Т.Шевченка

Цінні та рідкісні видання Т.Г.Шевченка у фондах Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського.


У фондах Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Миколи Островського зберігається близько 7 тис. цінних та рідкісних видань - книг, журналів, газет, нотних видань та документів другої половини ХVІІІ-ХХ століття.

Це унікальні репринтні видання, колекції книг-мініатюр, дарчі видання з автографами видатних діячів культури, науки, мистецтва, які представляють значну історичну цінність. Серед них безцінні пам’ятки друку: прижиттєві видання творів класиків – Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Олександра Пушкіна. Особливу цінність має краєзнавча література: «Архів Південно-Західної Росії», «Подільські Єпархіальні відомості». Розкішні книги в коленкоровій оправі із золотим обрізом, з багатобарвним тисненням на обкладинці, з багатим і вишуканим художнім оформленням та інформацією, яка до сьогодні не втратила своєї цінності.

фото
фото

Серед фонду цінної та рідкісної книги бібліотеки вагоме місце займають прижиттєві та факсимільні видання великого генія України Тараса Шевченка та література про його життєвий і творчий шлях. Серед видань слід відмітити перше видання «Кобзаря» Т.Г. Шевченка, видане в типографії Фішера у 1840 році. На другій сторінці вказано «Печать позволяється. 12 февраля 1840 года. Цензорь Петр Корсаковь». Тираж першого «Кобзаря» був не більше тисячі примірників. Цікава особливість видання «Кобзаря» - офорт на початку книжки за малюнком художника Василя Штернберга: народний співець-кобзар із хлопчиком-поводирем, особливо близький до поеми «Катерина». Річ унікальна, коли береш цю книгу до рук - відчуваєш її позитивну енергетику.

Цікавою є книга «Тарас Григорович Шевченко: Жизнь поэта. Его мировоззрение. Его страдания. Его творчество» автором якого є Микола Ашешов. Воно видане під редакцією Петра Щеголева, в Петрограді видавництвом «Былое» у 1919 році. Видання знайомить нас з життєвим та творчим шляхом поета, його діяльністю в «Академии Художеств», «Обществе св. Кирилла и Мефодия», а також відомими людьми, які відіграли важливу роль в його житті.


фото
фото

Особливо цінним є великоформатне, ілюстроване видання «Кобзар. Гайдамаки» Шевченка, видане у Санкт-Петербурзі типографією Олексія Суворина у 1886 році. Майже на кожній сторінці представлені ілюстрації художника Афанасія Сластена. До Малоросійського тексту додається переклад Миколи Гербеля.

Оригінальною є колекція книг-мініатюр Т.Г. Шевченка. Вони вражають своїм поліграфічним мистецтвом - це факсимільні видання Т.Г.Шевченка, окремі книги-мініатюри «Балади»; «Тополя»; «Шевченко», цікавими є передмови до книг.

Серед книг-мініатюр є одна з найбільших реліквій українського народу – так звана захалявна книжечка. Це факсимільне видання «Мала книжечка. Автографи, поезії Шевченка 1847-1850рр.». Це рукописний збірник віршів перших чотирьох років заслання поета (1847-1950рр.). Книга складається з окремих «захалявних» книжечок-зошитків у чорній шкіряній оправі, з золотим обрізом і у футлярі з картону. Гортаючи сторінки видання, можна помітити, що кожна сторінка чітко оформлена обведеними рамками, кожний рядок виведений дрібним, стислим почерком, помітні штрихи правок поета. На спинці оправи внизу вибито золотом літери «М.Л.» (Михайло Лазаревський). Очевидно, Михайло Лазаревський цю книжечку і оправив, вона йому належала після смерті поета.

У 2012 році фонд бібліотеки поповнився раритетним виданням «Альбом малюнків 1845 року. Тарас Шевченко». Факсимільне видання було підготовлене Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» і видане в рамках проекту, присвяченого 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Усі малюнки, рисунки та записи Шевченка у факсимільному виданні відтворені з максимальною точністю. Окрім ілюстрацій, «Альбом» містить також науковий коментар про історію та мотивацію цієї чи іншої зарисовки, начерків Тараса Шевченка під час його мандрівки Україною 1845 року

фото

Бібліотека пишається своїми раритетними фондами та здійснює усі заходи щодо забезпечення збереження та доступу користувачів бібліотеки до цих видань. Створено електронну базу даних, підготовлено друковане видання «Бібліотечний раритет Хмельниччини». Це вагомий культурологічний доробок, завдяки якому розширюються уявлення про дивосвіт книги, людські можливості та елітну культуру.

У 2014 році весь світ відзначатиме 200-річчя від дня народження видатного українця, і найкращий спосіб вшанувати цю величну постать – ще раз по-новому перечитати його безсмертні твори, відкрити для себе його фантастичний живописний геній, а разом із тим – побачити Україну його очима.


 

© Хмельницька обласна універсальна
наукова бібліотека
e-mail: library.ounb.km@gmail.com